Küresel olarak kaydedilen ‘en sıcak mayıs’ tarihe geçti

Copernicus Sistemi yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, geçen ay ölçülen ortalama yüzey hava sıcaklığının, 1991-2020 dönemindeki mayıs ortalamasının 0,75 derece üzerinde olduğu belirtildi. Geçen ayın, şimdiye kadar küresel olarak kaydedilen ‘en sıcak mayıs’ olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, böylece son 12 aydır üst üste ‘en sıcak ay’ ilan edildiği aktarıldı.

Copernicus İklim Değişimi Servisi Direktörü Carlo Buontempo bu gelişmelerle ilgili olarak, “Bu 12 aylık seriye ulaşmamız şoke edici ama şaşırtıcı değil. Rekor kıran bu aylar dizisi önünde sonunda kesintiye uğrayacak olsa da iklim değişikliğinin genel izleri sürüyor. Böyle bu gidişatta bir değişiklik olduğuna dair görünürde hiçbir işaret yok” dedi.

“Gezegenimiz bize birşey anlatmaya çalışıyor”

Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de şu görüşlerine yer verildi: “Geçen yıl, takvim yapraklarının her dönüşü sıcaklığı artırdı. Gezegenimiz bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor ama dinlemiyor gibiyiz. Küresel sıcaklık rekorlarını kırıyoruz ve kasırga biçiyoruz. Şimdi hareket etme, eyleme geçme ve sonuç alma zamanı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir